Przejdź do treści

Wsparli transport publiczny w całym województwie

  W ramach Funduszu Przewozów Autobusowych, organizatorzy publicznego transportu zbiorowego w województwie świętokrzyskim otrzymali wsparcie na łączną kwotę ponad 44,5 złotych. Najwięcej pieniędzy dostała gmina Pińczów.

  Dla całego województwa wojewoda przekazał łącznie 44 526 363 zł, a największy beneficjent otrzymał 2 782 080 zł.

  – Chcemy, aby nie było miejsc, do których obywatel nie może dotrzeć. Każdy powinien mieć możliwość dotarcia do urzędu czy lekarza. Mimo, że jesteśmy społeczeństwem w miarę dobrze rozwiniętym, to nie każdy ma samochód. Komunikacja publiczna obsługiwana przez samorządy, a finansowana przez państwo, bardzo dobrze funkcjonuje. Program przynosi korzyści obustronne. Zarówno samorząd ma profity, bo jest opiekuńczy, a przede wszystkim mieszkańcy, bo mogą swobodnie się przemieszczać – tłumaczy Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

  Pieniądze zostały przekazane na 341 linii autobusowych w cały województwie. Liderem jest gmina Łagów, która w porozumieniu z gminami Baćkowice, Bieliny, Nowa Słupia, Opatów oraz Raków obsługuje 16 z nich.  

  – Białe plamy komunikacyjne to zmora ostatnich lat, szczególnie w tych najmniejszych miejscowościach. Niektórym nadal było niezwykle ciężko dotrzeć do centrów miast, aby załatwiać potrzebne sprawy i żyć na normalnym poziomie. Program to ingerencja państwa w tę jakże ważną dziedzinę społeczną – zaznacza senator Krzysztof Słoń.

  W gminie Miedziana Góra funkcjonują cztery linie. Na dalszą modernizację samorząd otrzymał ponad 200 tysięcy złotych.

  – Mieszkańcy znają je już dobrze, a my chcemy się nadal rozwijać. Obsługują one większość naszych miejscowości. Rozkład jest tak zorganizowany, aby mieszkańcy dotarli do Kielc, gdzie wiele z nich pracuje. Nie zapominamy o najmłodszych, którzy mogą bezpiecznie dojechać do szkoły z różnych zakątków naszej gminy – mówi wójt Damian Sławski.

  Wnioski o dofinansowanie transportu zbiorowego złożyło 57 organizatorów. Każdy z nich został pozytywnie rozpatrzony.

  źródło: Wsparli transport publiczny w całym województwie (emkielce.pl)