Przejdź do treści

Koła Gospodyń Wiejskich spotkały się w Jędrzejowie. Będzie nowa organizacja.

  W piątek, 4 listopada w jędrzejowskim Centrum Kultury rozmawiano o kondycji, potrzebach i przyszłości Kół Gospodyń Wiejskich w powiecie. W piątkowym spotkaniu wzięło udział ponad 70 Kół z powiatu jędrzejowskiego. Efektem spotkania będzie nowa powiatowa organizacja.

  Spotkanie w Centrum Kultury w Jędrzejowie zostało zorganizowane z inicjatywy świętokrzyskiej posłanki, wiceminister sportu i turystyki – Anny Krupki. W jego trakcie prowadzono dyskusje między innymi o sposobach finansowania oraz o lepszej współpracy Kół Gospodyń Wiejskich już nie tylko na szczeblach samorządowych, gminnych i powiatowych, ale także ogólnokrajowych.

  Przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu wypełnili także kwestionariusze mające ułatwić zbadanie potrzeb jakie mają lokalne organizacje.

  -Pokłosiem tego spotkania będzie najprawdopodobniej stworzenie związku Kół Gospodyń Wiejskich z siedzibą w Jędrzejowie. Przedstawiciele Kół podzielili się z nami swoimi problemami nie tylko w kwestiach funduszy, ale też formalnych, kwestiach organizacyjnych, podatkowych, kwestii księgowości i tym podobnych. Stąd też obecność pana Tatarowskiego z Biura Usług Finansowo-Księgowych w Jędrzejowie. Prawdopodobnie w oparciu o to biuro powstanie reprezentacja Kół Gospodyń Wiejskich, służąc pomocą w różnych sprawach – mówi burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek

  Burmistrz zwrócił też uwagę na wartość organizacji ludowych dla społeczności. Obecnie mało która impreza, targi czy inne wydarzenia odbywają się bez obecności chociaż jednego Koła Gospodyń Wiejskich. Członkowie Kół są integralną częścią wielu wydarzeń reprezentując sobą swoje gminy.

  Na koniec wydarzenia wylosowano spośród obecnych Kół Gospodyń Wiejskich, te które otrzymały upominki ufundowane przez wiceminister Annę Krupkę. Upominki otrzymały Koła: Jakubów, Marianów, Nawarzyce

  W spotkaniu uczestniczyli między innymi: senator Krzysztof Słoń , Marek Bogusławski wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, reprezentujący wiceminister Annę Krupkę – Łukasz Korus członek zarządu Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, starosta jędrzejowski Paweł Faryna, wicestarosta Maria Barańska, burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek, wielu samorządowców a także przedstawicielki 70 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu.