Przejdź do treści

Na ulice Kielc wyjechały pierwsze autobusy na gaz ziemny. 

  W Kielcach, w piątek 4 listopada otworzono pierwszą stację tankowania gazu CNG. Została zlokalizowana na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy ulicy Jagiellońskiej. Na ulice miasta wyjechały też pierwsze autobusy zasilane tym ekologicznym paliwem.

  To pierwsza z 23 stacji, które planujemy wybudować w polskich miastach – poinformował podczas uroczystego uruchomienia obiektu – Marcin Szczudło, wiceprezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Obrót Detaliczny. – Wkrótce będą otwarte w kolejnych miastach, ale ta jest pierwsza. To było duże wyzwanie inwestycyjne. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy będą mogli korzystać z ekologicznego transportu.

  Dodał, że stacja jest ogólnodostępna, każdy może tu tankować.

  – Na razie wciągu doby może tu tankować do 40 autobusów, ale jest możliwość rozbudowy – mówił prezes. Takie paliwo to szansa na poprawę jakości powietrza, ponieważ emituje dużo mniej zanieczyszczeń na przykład o 90 procent mniej pyłów czy o 20 procent mniej dwutlenku węgla.

  W powstanie stacji tankowania gazu ziemnego zaangażował się też senator, Krzysztof Słoń. – Nasze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej wyznacza kierunki w tej branży. Cieszę się z tego, że pasażerowie będą mogli korzystać z ekologicznych i nowoczesnych autobusów – dodał.

  Kilka miesięcy czekaliśmy na otwarcie stacji ale cieszę się, że nieporozumienia się skończyły. Kielce przetarły ścieżki i innym miasto będzie łatwiej – mówiła wiceprezydentka Kielc, Agata Wojda. – Cieszymy się z tej inwestycji, bo takie autobusy to ulga dla środowiska i wygodna podróż dla pasażerów.

  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach zakupiło 5 autobusów niskoemisyjnych zasilanych gazem ziemny. W piątek wyruszyły na trasy. Można było je spotkać między innymi na liniach 35, 36 i 38. – Planujemy je wysyłać na wszystkie linie, chyba że w trakcie eksploatacji okaże się, że lepiej się sprawdzają tylko na niektórych trasach – poinformował prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, Zbigniew Piękny.

  źródło: Na ulice Kielc wyjechały pierwsze autobusy na gaz ziemny. Otwarto też stację tankowania tym ekologicznym paliwem. Zobacz zdjęcia i film | Kielce Nasze Miasto