Przejdź do treści

Uroczystości upamiętniające ofiary zamachu na World Trade Center w Kielcach

  W poniedziałek, 11 września w Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zamachu terrorystycznego na World Trade Center. W tym tragicznym wydarzeniu sprzed 22 lat zginęło niemal 3000 osób, w tym także Polacy.

  Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 przy pomniku Homo Homini, gdzie zgromadzili się reprezentanci władz krajowych i lokalnych oraz służby mundurowe. Mieszkańcy Kielc również wzięli udział w obchodach.

  Zamach terrorystyczny na World Trade Center, który miał miejsce 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, był największym atakiem terrorystycznym w historii świata. Do wież WTC uderzyły dwa porwane samoloty pasażerskie, które kontrolowało ugrupowanie Al-Kaida. W wyniku ataku zginęło niemal 3000 osób, a ponad 25 tysięcy odniosło obrażenia.

  Podczas uroczystości w Kielcach, wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że zamach ten był punktem zwrotnym dla świata, a skala terroryzmu przerosła wówczas wyobrażenia wszystkich. Poseł Krzysztof Lipiec zaś zaznaczył, że należy pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu, aby zapobiec podobnym tragediom w przyszłości.

  Senator Krzysztof Słoń nawiązał w swojej wypowiedzi do aktualnej sytuacji na Ukrainie i przypomniał o konieczności stanąć po stronie prawdy i wolności w obliczu terroryzmu.

  Podczas części oficjalnej, przedstawiciele władz lokalnych oraz służb mundurowych złożyli wieńce przy pomniku Homo Homini, a uczestnicy wydarzenia uczcili pamięć ofiar minutą ciszy.

  11 września 2001 roku był tragicznym dniem dla ludzkości, a obchody w Kielcach miały na celu oddanie hołdu ofiarom zamachu terrorystycznego oraz przypomnienie o znaczeniu pokoju, wolności i demokracji.

  źródło: Mundurowe Info