Przejdź do treści

Uniwersytety Trzeciego Wieku to pomysł na aktywną jesień życia. Seniorzy zaczęli kolejny rok akademicki

  Studia skończyli już dawno temu, ale udowadniają, że na naukę nigdy nie jest za późno. W poniedziałek świętokrzyscy seniorzy oficjalnie rozpoczęli rok akademicki na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

  Dla Heleny Pęczek wiek nie ma znaczenia. Dlatego już od 9 lat jest studentką Starachowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Ja sobie bardzo wzbogaciłam swoje zainteresowania, bo wydawało się, że mam jakąś tam szeroką wiedzę, ale okazuje się, że wiedza innych też jest bardzo cenna – mówi Helena Pęczek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Starachowicach.

  Dlatego tak jak na prawdziwych studiach seniorzy uczą się na wykładach i zajęciach praktycznych. – Mamy bardzo różnorodnie, powołane jest kilka sekcji: sekcja edukacji społecznej, ekoogród, sekcja literacko-poetycka, sekcja geograficzna, chodzimy na basen, jest joga, ćwiczenia ogólnorozwojowe – mamy sporo tych zajęć – wymienia Helena Pęczek.

  – Jestem aktywny, bo na pewno nie nadaję się na siedzenie na kanapie przy telewizorze. To zaszczepiamy naszym studentom – żeby zestarzeć się na wesoło – dodaje Stanisław Król, wiceprezes UTW w Chęcinach.

  Dziś świętokrzyscy seniorzy w Filharmonii Świętokrzyskiej uroczyście rozpoczęli kolejny rok akademicki. Wydarzenie zostało zorganizowane po raz drugi dzięki wsparciu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. – To jest wspaniała możliwość rozwijania swojej wiedzy, swoich umiejętności. Nam zależy, aby nasi seniorzy uczestniczyli w jak największej liczbie form aktywizacji – wyjaśnia Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

  – Dzięki temu możemy wspierać naszych świętokrzyskich seniorów, którzy chcą być aktywni – zaznacza Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, kandydatka KW PiS do Sejmu.

  Uniwersytet Trzeciego Wieku dla większości seniorów to też lek na samotność. – Samo to, że człowiek wyjdzie z domu, spotyka się z rówieśnikami – potwierdza Krystyna Bieniek.

  – To doskonała propozycja dla seniorów. To nie tylko remediom na samotność, ale też świetna profilaktyka różnego rodzaju schorzeń – dodaje Krzysztof Słoń, senator RP, kandydat KW PiS do Senatu.

  W województwie świętokrzyskim działa 20 UTW, do których uczęszcza około tysiąca seniorów.

  źródło: TVP Kielce