Przejdź do treści

Świętuje jednostka na Bukówce. Jest strażnikiem dziedzictwa i tradycji

  https://www.youtube.com/watch?v=ZEa3XVjQjH8

  Płk Adam Włoczewski, komendant jednostki podkreśla, że to jednostka o wyjątkowym znaczeniu. Jest ono zarówno kolebką ośrodka szkoleniowego, jak i strażnikiem dziedzictwa oraz tradycji. Od 1989 roku, w obliczu zmieniających się zagrożeń, centrum to przyjmuje swoją rolę z honorem i konsekwentnie pielęgnuje dziedzictwo wojskowego szkolenia. Początkowo powołane do życia jako Wojskowe Centrum Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych ONZ, jednostka ta stała się kluczowym elementem wsparcia współpracy cywilno-wojskowej. Centrum to spełniało istotną rolę w szkoleniu personelu, zarówno dla sił pokojowych ONZ, jak i Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej, oraz Centrum Szkolenia na potrzeby sił pokojowych. W roku 2011 obie te jednostki zostały połączone, tworząc dzisiejsze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

  Jak dodaje komendant, centrum stało się dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem szkoleniowym w polskich siłach zbrojnych. Jego głównym celem jest szkolenie i przygotowanie zarówno żołnierzy, jak i pracowników cywilnych do pełnienia służby poza granicami kraju. Ponadto, centrum przygotowuje specjalistów do misji CIMIC. W ostatnim roku funkcjonowania centrum, nasz personel przygotowywał uczestników i brał udział w operacjach pokojowych na całym świecie: w Kosowie, Libanie, Hiszpanii oraz Rumunii.

  09.09.2023. Kielce. Święto Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Na zdjęciu: płk Adam Włoczewski - komendant jednostki / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce
  09.09.2023. Kielce. Święto Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Na zdjęciu: płk Adam Włoczewski – komendant jednostki / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

  Nasi żołnierze aktywnie wspierają również funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy państwa. Pomagają także mieszkańcom Słowenii w usuwaniu skutków ostatniej powodzi.

  Jednym z najważniejszych osiągnięć centrum jest organizacja międzynarodowego kursu obserwatorów wojskowych, certyfikowanego przez Departament Operacji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten kurs przygotowuje uczestników do udziału w misjach organizacji międzynarodowych, a nasi żołnierze przeszkoleni w centrum pełnili służbę jako obserwatorzy wojskowi w różnych zakątkach świata, m.in. w Iraku, Iranie, Kambodży, Kuwejcie, Saharze Zachodniej, Liberi, Rwandzie i Tadżykistanie – powiedział płk Adam Włoczewski.

  Jak podkreśliła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki jednostka, która stacjonuje na kieleckiej Bukówce ma olbrzymie znaczenie w kwestii obronności naszego kraju jak i sojuszu północno atlantyckiego.

  – Jako jeden z nielicznych krajów Polska przeznacza znacznie więcej niż wymagane przez NATO 2 proc. PKB na zbrojenia. Jesteśmy lojalnym sojusznikiem o czym świadczy udział polskich żołnierzy w wielu misjach zagranicznych – wyjaśnia. Także przyszłoroczny budżet to miliardy złotych które zostaną przekazane na modernizację armii.

  Jak podkreślił senator Krzysztof Słoń, jako mieszkańcy Kielc możemy z dumą przyglądać się osiągnięciom Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych na Bukówce.

  – Dzięki temu ośrodkowi, polski żołnierz od dziesięcioleci jest rozpoznawany na całym świecie jako strażnik pokoju, obrońca ludności cywilnej oraz niezawodny sojusznik i towarzysz broni. Polski żołnierz charakteryzuje się dyscypliną i doskonałym wyszkoleniem. Często też potwierdza swoje braterstwo broni ofiarą krwi i życia – dodał.

  Jak powiedział senator Jarosław  Rusiecki, dzisiejsza uroczystość to wielkie wydarzenie dla Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

  – Ta uroczystość ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla żołnierzy, którzy oddają służbę w jednostce Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych. Ta jednostka, o swojej specyfice w ramach armii, zajmuje się szkoleniem żołnierzy wyjeżdżających na misje zagraniczne. Warto zaznaczyć, że wszyscy żołnierze, którzy tutaj służą, pełnią rolę swoistych ambasadorów – misjonarzy męstwa, bohaterstwa, umiejętności rzemieślniczych i ducha żołnierskiego, reprezentując tym samym Polskie Siły Zbrojne.

  09.09.2023. Kielce. Święto Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce
  09.09.2023. Kielce. Święto Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

  Nie można także pominąć nowych wyzwań, które zostały postawione przed tą jednostką w kontekście ustawy o obronie ojczyzny. To tutaj, w Kielcach na Bukówce, odbywają się tzw. kursy podstawowe dla żołnierzy, którzy aspirują do kariery w siłach zbrojnych. Dzięki tym kursom, oficerowie, podoficerowie i instruktorzy mają szansę rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. To zadanie ma kluczowe znaczenie, szczególnie w kontekście przygotowywania młodych rekrutów do służby w Polskich Siłach Zbrojnych.

  Jednostka Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych na Bukówce jest znana i ceniona w naszym regionie. Jej żołnierze, widoczni w niebieskich beretach, są rozpoznawalni i szanowani przez mieszkańców naszego województwa świętokrzyskiego. Można śmiało powiedzieć, że stanowią oni dumę naszego regionu, który sam jest znany z historii walki o wolność i niepodległość ojczyzny – podkreślił.

  W uroczystościach wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który zaznaczył, że członkostwo Polski w NATO to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także pomoc w utrzymaniu pokoju na świecie, a w tych działaniach uczestniczą także żołnierze z kieleckiej jednostki na Bukówce.

  – Bardzo się cieszę, że właśnie w Kielcach funkcjonuje tak istotna dla pokoju na całym świecie jednostka, a także odbywają się jedne z największych tragów zbrojeniowych w Europie i na świecie. Warto podkreślić fakt, że nie brakuje młodych ludzi, którzy decydują się na służbę wojskową w tak trudnych obecnie czasach. Ta odpowiedzialność i poczucie obowiązku względem ojczyzny jest godna pochwały – podkreśla.

  09.09.2023. Kielce. Święto Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Parada wojskowa / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce
  09.09.2023. Kielce. Święto Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Parada wojskowa / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

  Po części oficjalnej na ulicy Ściegiennego odbyła się defilada, na której można było zobaczyć sprzęt używany przez wojsko. To m.in. amerykańska wyrzutnia rakietowa Himars, transportery Rosomak, pojazd minowania Baobab i opancerzone samochody polskich jednostek specjalnych. W sumie przeszło ponad 40 wozów używanych przez Wojsko Polskie i takich które dopiero trafią do wojskowych.

  Kolejną częścią święta jednostki był piknik wojskowy na parkingu stadionu Korony Kielce. Tam można było obejrzeć z bliska pojazdy, które uczestniczyły w defiladzie oraz porozmawiać z operatorami sprzętu. Na wszystkich czekała też żołnierska grochówka.

  źródło: Radio Kielce