Płk Adam Włoczewski, komendant jednostki podkreśla, że to jednostka o wyjątkowym znaczeniu. Jest ono zarówno kolebką ośrodka szkoleniowego, jak i strażnikiem dziedzictwa oraz tradycji. Od 1989 roku, w obliczu zmieniających się zagrożeń, centrum to przyjmuje swoją rolę z honorem i konsekwentnie pielęgnuje dziedzictwo wojskowego szkolenia. Początkowo powołane do życia jako Wojskowe Centrum Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych ONZ, jednostka ta stała się kluczowym elementem wsparcia współpracy cywilno-wojskowej. Centrum to spełniało istotną rolę w szkoleniu personelu, zarówno dla sił pokojowych ONZ, jak i Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej, oraz Centrum Szkolenia na potrzeby sił pokojowych. W roku 2011 obie te jednostki zostały połączone, tworząc dzisiejsze Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Jak dodaje komendant, centrum stało się dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem szkoleniowym w polskich siłach zbrojnych. Jego głównym celem jest szkolenie i przygotowanie zarówno żołnierzy, jak i pracowników cywilnych do pełnienia służby poza granicami kraju. Ponadto, centrum przygotowuje specjalistów do misji CIMIC. W ostatnim roku funkcjonowania centrum, nasz personel przygotowywał uczestników i brał udział w operacjach pokojowych na całym świecie: w Kosowie, Libanie, Hiszpanii oraz Rumunii.
Nasi żołnierze aktywnie wspierają również funkcjonariuszy Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy państwa. Pomagają także mieszkańcom Słowenii w usuwaniu skutków ostatniej powodzi.
Jednym z najważniejszych osiągnięć centrum jest organizacja międzynarodowego kursu obserwatorów wojskowych, certyfikowanego przez Departament Operacji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Ten kurs przygotowuje uczestników do udziału w misjach organizacji międzynarodowych, a nasi żołnierze przeszkoleni w centrum pełnili służbę jako obserwatorzy wojskowi w różnych zakątkach świata, m.in. w Iraku, Iranie, Kambodży, Kuwejcie, Saharze Zachodniej, Liberi, Rwandzie i Tadżykistanie – powiedział płk Adam Włoczewski.
Jak podkreśliła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki jednostka, która stacjonuje na kieleckiej Bukówce ma olbrzymie znaczenie w kwestii obronności naszego kraju jak i sojuszu północno atlantyckiego.
– Jako jeden z nielicznych krajów Polska przeznacza znacznie więcej niż wymagane przez NATO 2 proc. PKB na zbrojenia. Jesteśmy lojalnym sojusznikiem o czym świadczy udział polskich żołnierzy w wielu misjach zagranicznych – wyjaśnia. Także przyszłoroczny budżet to miliardy złotych które zostaną przekazane na modernizację armii.
Jak podkreślił senator Krzysztof Słoń, jako mieszkańcy Kielc możemy z dumą przyglądać się osiągnięciom Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych na Bukówce.
– Dzięki temu ośrodkowi, polski żołnierz od dziesięcioleci jest rozpoznawany na całym świecie jako strażnik pokoju, obrońca ludności cywilnej oraz niezawodny sojusznik i towarzysz broni. Polski żołnierz charakteryzuje się dyscypliną i doskonałym wyszkoleniem. Często też potwierdza swoje braterstwo broni ofiarą krwi i życia – dodał.
Jak powiedział senator Jarosław Rusiecki, dzisiejsza uroczystość to wielkie wydarzenie dla Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
– Ta uroczystość ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla żołnierzy, którzy oddają służbę w jednostce Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych. Ta jednostka, o swojej specyfice w ramach armii, zajmuje się szkoleniem żołnierzy wyjeżdżających na misje zagraniczne. Warto zaznaczyć, że wszyscy żołnierze, którzy tutaj służą, pełnią rolę swoistych ambasadorów – misjonarzy męstwa, bohaterstwa, umiejętności rzemieślniczych i ducha żołnierskiego, reprezentując tym samym Polskie Siły Zbrojne.
Nie można także pominąć nowych wyzwań, które zostały postawione przed tą jednostką w kontekście ustawy o obronie ojczyzny. To tutaj, w Kielcach na Bukówce, odbywają się tzw. kursy podstawowe dla żołnierzy, którzy aspirują do kariery w siłach zbrojnych. Dzięki tym kursom, oficerowie, podoficerowie i instruktorzy mają szansę rozwijać swoje kompetencje i umiejętności. To zadanie ma kluczowe znaczenie, szczególnie w kontekście przygotowywania młodych rekrutów do służby w Polskich Siłach Zbrojnych.
Jednostka Centrum Przygotowania do Misji Zagranicznych na Bukówce jest znana i ceniona w naszym regionie. Jej żołnierze, widoczni w niebieskich beretach, są rozpoznawalni i szanowani przez mieszkańców naszego województwa świętokrzyskiego. Można śmiało powiedzieć, że stanowią oni dumę naszego regionu, który sam jest znany z historii walki o wolność i niepodległość ojczyzny – podkreślił.
W uroczystościach wziął udział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, który zaznaczył, że członkostwo Polski w NATO to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także pomoc w utrzymaniu pokoju na świecie, a w tych działaniach uczestniczą także żołnierze z kieleckiej jednostki na Bukówce.
– Bardzo się cieszę, że właśnie w Kielcach funkcjonuje tak istotna dla pokoju na całym świecie jednostka, a także odbywają się jedne z największych tragów zbrojeniowych w Europie i na świecie. Warto podkreślić fakt, że nie brakuje młodych ludzi, którzy decydują się na służbę wojskową w tak trudnych obecnie czasach. Ta odpowiedzialność i poczucie obowiązku względem ojczyzny jest godna pochwały – podkreśla.
Po części oficjalnej na ulicy Ściegiennego odbyła się defilada, na której można było zobaczyć sprzęt używany przez wojsko. To m.in. amerykańska wyrzutnia rakietowa Himars, transportery Rosomak, pojazd minowania Baobab i opancerzone samochody polskich jednostek specjalnych. W sumie przeszło ponad 40 wozów używanych przez Wojsko Polskie i takich które dopiero trafią do wojskowych.
Kolejną częścią święta jednostki był piknik wojskowy na parkingu stadionu Korony Kielce. Tam można było obejrzeć z bliska pojazdy, które uczestniczyły w defiladzie oraz porozmawiać z operatorami sprzętu. Na wszystkich czekała też żołnierska grochówka.
źródło: Radio Kielce