Przejdź do treści

Jest umowa na największą w regionie inwestycję drogową

  Jest umowa na budowę kolejnego odcinka drogi ekspresowej S74 – od granicy województwa świętokrzyskiego, do Mniowa. To najdroższa inwestycja drogowa w województwie świętokrzyskim w historii, o wartości 1 miliarda złotych.

  Umowę podpisano w Jacentowie, w gminie Radoszyce. Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski, podkreśla, że budowa kolejnego odcinka trasy ekspresowej zwiększy bezpieczeństwo kierowców.

  – To 27 kilometrów bezpieczeństwa dla mieszkańców. To są obwodnice, obiekty inżynieryjne, to są bezkolizyjne skrzyżowania, Dla mieszkańców i przedsiębiorców zlokalizowanych wzdłuż tej drogi, to epokowa zmiana, kopernikański przewrót – mówił.

  Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości podkreśla, że to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego oraz dla tych, którzy przejeżdżają przez region. – To niezwykle ważny odcinek. Łącznie z tym od miejscowości Przełom/Mniów do Kielce-Zachód będzie umożliwiał doskonałe skomunikowanie naszego województwa z węzłami autostradowymi w województwie łódzkim – mówi parlamentarzysta.

  – Na realizację tego zadania czekaliśmy od wielu lat – zauważa poseł Suwerennej Polski Mariusz Gosek. – Droga krajowa 74, to w istocie droga, która prowadzi od województwa łódzkiego, przez Świętokrzyskie, w kierunku Lublina. Jest tu bardzo duże natężenie ruchu. Niewątpliwie ta inwestycja wpłynie na bezpieczeństwo podróżujących i pieszych – zaznacza Mariusz Gosek.

  Krzysztof Strzelczyk, dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreśla, że trasa S74 to w przyszłości łatwiejszy dojazd do autostrad A1, A2 i A4

  – Na tej trasie będzie ograniczenie prędkości do 120 kilometrów na godzinę. Kilkanaście tysięcy pojazdów porusza się tą drogą. Kiedy dokończona zostanie trasa na łódzkim odcinku, a jest już w realizacji, a my dokończymy odcinek od Mniowa do Kielc, to centrum województwa świętokrzyskiego zyska połączenie z autostradą A1, A2 i A4 – mówił.

  Oprócz dwupasmowej trasy, w ramach zadania planowana jest budowa trzech węzłów drogowych, zapewniających połączenie z istniejącym układem komunikacyjnym (Ruda Maleniecka, Radoszyce, Smyków). Powstaną także 32 obiekty inżynierskie.

  W Rudzie Malenieckiej wybudowany zostanie nowy obwód utrzymania drogowego, a w miejscowościach Koliszowy, Jacentów i Lisie Jamy zaplanowano Miejsca Obsługi Podróżnych.

  Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Ma być gotowa za trzy lata.

  źródło: Radio Kielce