Przejdź do treści

Związkowcy z „Solidarności” podsumowują rok i mówią o przyszłych zadaniach

  Przedstawiciele świętokrzyskiej „Solidarności” spotkali się dziś (piątek, 5 stycznia) na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym. Życzenia związkowcom z regionu złożyli m.in. Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność i biskup kielecki Jan Piotrowski.

  Spotkanie było okazją do podsumowania minionego roku i życzeń na nadchodzące 12 miesięcy. Jak stwierdził Piotr Duda, miniony rok dla przedstawicieli związku był trudny i wymagający.

  – W nowym roku chciałbym życzyć wszystkim przede wszystkim wytrwałości i dbania o interesy związkowców i pracowników w zakładach pracy. Nie poddawajmy się, bo może być różnie, zawsze mogą się pojawiać trudne sytuacje. Gdyby w zakładach pracy było tylko różowo, to wówczas nie byłoby potrzeby zrzeszania się w organizacjach związkowych. Wszystkim życzę, poza wytrwałością, również czasu spędzonego z rodziną, która jest podstawową komórką społeczną – dodaje.

  Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, podkreśla, że doroczne spotkania świąteczno-noworoczne mają kilka znaczeń.

  – Tutaj się buduje wspólnotę. Podczas takich spotkań widzimy się nie tylko ze związkowcami, ale również pracodawcami i samorządowcami. Ważnym aspektem takich spotkań jest możliwość rozmów, w trakcie których podsumowujemy to co się wydarzyło w ubiegłym roku oraz to, co czeka nas w przyszłości. Wraz z przewodniczącym Piotrem Dudą rozmawiamy przez długie godziny na temat spraw pracowniczych – dodaje.

  Waldemar Bartosz podkreśla, że Solidarność będzie stanowczo sprzeciwiać się próbom przywrócenia handlu w niedziele.

  W spotkaniu świętokrzyskiej „Solidarności” wzięli udział także parlamentarzyści. Jak stwierdziła poseł Anna Krupka, przewodnicząca świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, ludziom świata pracy, w nowym roku należy życzyć przede wszystkim stałej poprawy warunków zatrudnienia.

  – Aby ich stopa życiowa rosła, aby za ciężką pracę, jaką wykonują mogli liczyć na godne wynagrodzenie. Związkowcom życzę, aby mogli liczyć również na wsparcie od państwa, takie jak w czasie licznych kryzysów zapewniał rząd Prawa i Sprawiedliwości, pod kierownictwem Beaty Szydło i premiera Mateusza Morawieckiego – dodaje.

  Z kolei senator Krzysztof Słoń, podkreśla, że spotkanie opłatkowe ludzi pracy  jest elementem pielęgnowania wspólnoty i narodowej tradycji.

  – Zwyczaj spotykania się  przy wigilijnym stole scala ludzi, dając im poczucie wspólnoty, co jest niezwykle ważne w przypadku związku zawodowego Solidarność, który służy ludziom, po to aby bronić ich interesów i wspierając w trudnych życiowych sytuacjach. NSZZ Solidarność wciąż daje nadzieje następnym pokoleniom, tak jak chciał tego święty Jan Paweł II, który uważał Solidarność za wielki zryw i szansę, która przyczyniła się do tego, że w Polsce zapanował duch odnowy – podkreśla.

  W spotkaniu świąteczno-noworocznym świętokrzyskiej Solidarności wzięli udział także samorządowcy. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, łamania się opłatkiem i noworocznych życzeń. Zasłużonym działaczom związkowym wręczono także okolicznościowe odznaczenia i medale.