Przejdź do treści

W mszy na Świętym Krzyżu uczestniczyły tysiące pielgrzymów. Był też Jarosław Kaczyński

    14 września Kościół katolicki obchodzi uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. To główny dzień odpustu na Świętym Krzyżu, który trwa od soboty. W południe odbyła się uroczysta suma na błoniach świętokrzyskiego sanktuarium przy ołtarzu polowym. Przewodniczył jej biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza oraz wielu kapłanów z diecezji. W mszy świętej uczestniczyło około trzech tysięcy pielgrzymów. Na mszy pojawił się również Jarosław Kaczyński, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości.

    Bóg, Honor, Ojczyzna. Wierność tym ideałom pomogła przetrwać Polakom nawet najtrudniejsze momenty w historii. Dlatego powinniśmy trwać przy Krzyżu, który wszystko zwycięża – podkreślał w dzisiejszej homilii biskup senior Edward Frankowski. – W tym miejscu najmocniej możemy wołać za poetą, naszym wieszczem narodowym: „Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem, polska jest Polska, a Polak – Polakiem” – mówił biskup senior.

    W głównych uroczystościach odpustowych na Świętym Krzyżu wzięli udział pielgrzymi z całej Polski – Oddajemy nasze troski, nasze cierpienia temu Krzyżowi, łączymy się z tymi cierpieniami Jezusa na Krzyżu – mówił jeden z nich. – Wspaniałe miejsce, przepiękne kazanie, takie historyczne – stwierdziła inna z uczestniczek mszy.

    – W czasach wojny modlimy się o bezpieczeństwo dla Polski i dla świata, o bezpieczeństwo i pokój. Przybywający tu ludzie, ale i my, mamy wiele intencji – stwierdził o. dr Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.

    W uroczystościach uczestniczył Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wicepremier modlił się przy relikwiach Krzyża Świętego. Na uroczystościach byli też inni parlamentarzyści.

    – Na Świętym Krzyżu zawsze warto być. A szczególnie dzisiaj, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Warto tu było przyjechać – powiedział Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, kandydat KW PiS do Sejmu.

    – Kiedy ruchy liberalno-lewicowe chcą wprowadzać bałagan, bez Boga, krzyża, bez tradycji… Trzeba się temu przeciwstawić – stwierdził Krzysztof Słoń, senator i kandydat KW PiS do Senatu. Tysiącletnie sanktuarium to ważne miejsce na mapie religijnej Polski.

    – Święty Krzyż to bastion polskości, bastion chrześcijaństwa, który ukształtował naszą polską kulturę, tradycję – mówiła Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, poseł i kandydat KW PiS do Sejmu.

    – To miejsce, w którym modlili się nasi królowie w najważniejszych momentach swojego życia, ale także momentach ważnych dla całego kraju. Dziś też modliliśmy się za Ojczyznę – dodała Agata Wojtyszek, poseł i kandydat KW PiS do Sejmu.

    – Myślę, że wszyscy, którzy tutaj trafiają, odczuwają ta moc tej relikwii i tego miejsca. Dlatego cieszę się, że Święty Krzyż wraca do dawnej świetności – powiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

    W sobotę na Świętym Krzyżu odbędzie się ogólnopolski zjazd Rycerstwa Niepokalanej. Uroczystości odpustowe potrwają do niedzieli.

    źródło: TVP Kielce