Przejdź do treści

Wszystkich Świętych na Cmentarzu Starym w Kielcach

  Mnóstwo osób już od samego rana pojawiło się 1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, na Cmentarzu Starym w Kielcach. Palono znicze i ozdabiano nagrobki kwiatami. Nie zabrakło również licznych kwest.

  To ważny dzień dla wielu mieszkańców regionu i okazja by odwiedzić rodzinę i powspominać tych, których wśród nas już nie ma. Na Cmentarzu Starym w Kielcach mnóstwo osób modliło się nad grobami bliskich. Zapalano znicze oraz przynoszono piękne wiązanki i żywe kwiaty.

  Po raz 30. odbyła się też kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków organizowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W ubiegłym roku w czasie kwest na kieleckich cmentarzach zebrano 40 tysięcy złotych, resztę dołożyło miasto. Za te pieniądze zdołano odnowić dwa duże nagrobki i 8 mniejszych, a także poddać konserwacji 10 klap nagrobnych.

  Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że te pieniądze przyczynią się do odnowienia nagrobków ludzi, którzy często mieli ogromny wpływ na rozwój miasta. – Wśród leżących na cmentarzu są także bohaterowie, dzięki którym mamy dziś niepodległą Ojczyznę. To już 30. kwesta. Kropla drąży skałę nie siłą, a częstotliwością uderzeń. Te blisko 500 odrestaurowanych nagrobków to znak, że dbamy o naszą przeszłość – mówił senator.

  Wśród kwestujących był również wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. – Zachęcam do wsparcia renowacji nagrobków, tym bardziej, że jest to pierwsza taka jak dawniej kwesta od czasu pandemii. Cieszymy się, że jest tak dużo zainteresowanych i chętnych do przekazywania pieniędzy. Są to dzieci, starsi i młodsi ludzie. Każdy chce dołożyć swoją cegiełkę – zaznaczył wiceminister.

  Datki zbierali również między innymi wicemarszałek Renata Janik, poseł Krzysztof Lipiec, przewodniczący rady miasta Kielce Jarosław Karyś, radna Katarzyna Suchańska, radny Jarosław Bukowski i inni.

  Z kolei Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kielcach zorganizowało kwestę, z której dochód będzie przekazany na pomoc dla naszych Rodaków mieszkających na Ziemi Lwowskiej. Nie zabrakło również kwesty na Hospicjum świętej Matki Teresy w Kielcach oraz dla dzieci polskich na Litwie.

  źródło: Wszystkich Świętych na Cmentarzu Starym w Kielcach. Tłumy odwiedziły groby bliskich | Kielce Nasze Miasto