Przejdź do treści

Kielczanie upamiętnili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

    17 września 1939 roku Sowieci napadli na Polskę, realizując w ten sposób tajny pakt Ribbentrop-Mołotow, który zakładał wspólny z Niemcami atak na Rzeczpospolitą i likwidację państwa polskiego. W 85. rocznicę tego wydarzenia w Kielcach upamiętniono wszystkie ofiary sowieckiej agresji.

    –Cios w plecy dokonany przez Armię Czerwoną i Związek Sowiecki, który tym samym wypełnił zobowiązania sojusznicze względem Niemiec, przekreślił jakiekolwiek marzenia o obronie Polski we wrześniu 1939 roku. Zostaliśmy wzięci w kleszcze, zostaliśmy pokonani militarnie. Natomiast ani Niemcom, ani Sowietom, nie udało się pokonać ducha wolności Polaków. Konsekwencją agresji niemiecko-sowieckiej na Polskę były z jednej strony obóz koncentracyjny Auschwitz i Palmiry a z drugiej strony Katyń i system obozów gułag. Niemcy i Sowieci czynili wszystko, abyśmy nie tylko zniknęli z map Europy, ale również zniknęli jako naród. To im się na szczęście nie udało – powiedział Jan Józef Kasprzyk, doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

    Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele Garnizonowym. Następnie przed pomnikiem Matki Polki Sybiraczki, na kieleckiej kadzielni złożono wieńce i znicze.

    – Pamięć o tych wydarzeniach to wyraz naszej odpowiedzialności. Jednym ze skutków agresji zapoczątkowanej 17 września 1939 roku to m.in. hekatomba polskiej elity i inteligencji w Zbrodni Katyńskiej. a także ofiara grupowa sięgająca ponad 1,3 mln ofiar, zesłanych na Sybir i pomordowanych na nieludzkiej ziemi – stwierdził Robert Piwko, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

    W trakcie kieleckich uroczystości upamiętniających 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, wiązanki kwiatów i znicze złożono również na Cmentarzu Partyzanckim przy symbolicznych mogiłach ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz zsyłek na Syberię.

    – Moja rodzina dotkliwie odczuła sowiecką napaść na Polskę. Mój wujek kapitan Władysław Kruk został zamordowany w Charkowie. Natomiast rodzina ze strony mojego ojca została wywieziona aż za Ural, tam zmarł mój dziadek Stanisław, natomiast część rodziny ze strony mamy została wywieszona do Kazachstanu. Pamięć o najbliższych przechowuje w swoim sercu i staram się kultywować poprzez działalność stowarzyszenia – mówi Anna Łakomiec, prezes stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska.

    W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz młodzież szkolna.

    Bez znajomości historii Polski, trudno jest nam zrozumieć tamto pokolenie, które rzuciło wszystko, postawiło na szali swoje życie i zdrowie po to, aby obronić ojczyznę przed dwoma totalitaryzmami. Trudno bez tego zrozumieć jak powinien funkcjonować we współczesnym świecie Polak, patriota – mówił senator Krzysztof Słoń.

    17 września obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka. Sowiecka agresja na Polskę rozpoczęła okres masowych wywózek i deportacji Polaków na Syberię, a także masowych zbrodni i ludobójstwa. Według szacunków historyków w głąb Rosji sowieckiej zesłano 1,3 mln Polaków, z których ponad 300 tysięcy zmarło w wyniku głodu i tragicznych warunków życia.

    źródło: [FOTO] Kielczanie upamiętnili 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę